Klasická masáž
Klasická masáž patří mezi manuální relaxační techniky působící okamžitě a jednorázově nejen na tělesný, ale i duševní stav masírované osoby. Odstraňuje únavu, ochablost, ztuhlost, zkrácení a bolestivost svalstva. Masáž se provádí vydatnějšími a tvrdšími hmaty, které ve svalech uvolňují únavové látky (kyselinu mléčnou), dále uvolňuje kožní napětí, prokrvení kůže a svalů, v střebávání výronů a otoku a v neposlední řadě zlepšuje výživu tkání a odstraňuje bolest.
Účinky masáže
uvolňují se potní a mazové žlázy na povrchu pokožky
uvolnění napjatého svalstva
masáž pozitivně ovlivňuje nervový systém, krevní a lymfatické řečiště
urychluje vyplavování toxických látek z těla
Opakování masáže
cca 2x – 3x týdně
na částečnou masáž můžete docházet denně a délka masáže závisí na masírované části (dolní končetiny 10 - 15 minut, horní končetiny 10 minut, záda 15 - 20 minut, břicho 5 minut, hrudník 3 - 5 minut, hlava a tvář 5 - 10 minut)
Kdy a pro koho je masáž nevhodná?
při stavech mimořádné únavy a vyčerpání
při horečce a zánětlivých infekčních onemocněních
při postižení kůže hnisavým nebo plísňovým chorobným zánětem
v místech čerstvého poranění kůže
v místech křečových žil, bércových vředů a zánětů žil
při nádorových onemocněních
masáž provádíme minimálně 2 hodiny po jídle
při krvácivých chorobách
při pokročilé aterosklerózy a osteoporóze
při chorobách dutiny břišní, jako jsou průjmy, zejména s krvácením do stolice, při naplněném tračníku tuhou stolicí a při nevyprázdněném močovém měchýři
při onemocnění žlučníku a močových cest
masáž břicha v době gravidity, 2 měsíce po porodu a při menstruaci
Které oblasti se nemasírují?
krk zepředu, prsa u žen a prsní bradavky u mužů, oblast pohlavních orgánů, tříselnou krajinu a podpažní jamky
Sportovní masáž
Sportovní masáž je příprava těla k podávání sportovních výkonů u amatérských i vrcholových sportovců. Je významná a regenerativní i po sportovním výkonu, ale zároveň její účinky předchází vzniku trvalého poškození organismu. Masáž je zaměřena na svaly a svalové skupiny zapojované při konkrétním sportovním výkonu. Dokáže účinně pomoci k rychlé úlevě svalů a uvolnění kůže. Zároveň stimuluje lokální lymfatické dráhy, které odplavují odpadní látky a kyselinu mléčnou ze svalů. Sportovní masáž stimuluje prokrvení těla a tím přívod kyslíku a živin do tkání, pomáhá odstranit zplodiny látkové výměny, ovlivňuje svalové napětí a kloubní pohyblivost, kladně působí na nervový systém a na psychiku. Při této masáži se používají hlubší hmaty v rychlejším provedení. Používají se oleje, lihové přípravky, emulze, pudry i mýdla.
Sportovní masáž mají podstupovat zdravé osoby. Z důvodu vylučování odpadních látek a velké zátěži, kterou masírovaní podstupuji, je potřeba mít v pořádku srdce, lymfu, slezinu, ledviny a močový měchýř. Tato masáž pomáhá každému sportovci, ať ke zvýšení a stabilizaci výkonu, nebo k odstranění obtíží, které v souvislosti se sportovní zátěží objevily.
Účinky masáže
napomáhají regeneraci svalstva a tkání
zvyšují prokrvení kůže a odstranění odumřelých částí
podporují lymfatický a cévní systém v odplavování toxinů
mírní bolesti pohybového aparátu a zlepšují jeho výkonnost
zbavují pocitů ztuhlosti
ideální doplněk k pravidelnému tělesnému cvičení a aktivitě
stres, deprese, nervozita, strach
citové bloky
Opakování masáže
při sportu cca 1-3x týdně
preventivně cca 2x – 3x za měsíc
Kdy a pro koho je masáž nevhodná?
nejsou vhodné pro těhotné ženy, kvůli jejich intenzitě
nejsou vhodné pro pacienty s nádorovým onemocněním
nejsou vhodné při zápalech
nejsou vhodné při infekcemi.
Čínská masáž
Čínská masáž je kombinací technik pro zlepšení toku energie (čchi) uvnitř těla a nárůst vitality je založena na orientálním přístupu k tělu a zdraví. Je kombinací hmatů k uvolnění svalů a stimulací meridiánů (energetických kanálů) s akupresurou bodů. Podstatou čínské masáže je obnovit proudění energetických toků. Působení masáže je vidět okamžitě.
Podle tradiční čínské filozofie je svět složený ze souhry mezi protiklady známými jako jin a jang, a nerovnováha jin a jang v těle se může jevit buď jako nadbytek, nebo nedostatek čchi. Každý meridián je spravován konkrétním orgánem těla a má specifické znaky. Dva hlavní meridiány, které jsou obzvláště významné, jsou známé jako dráha početí (CV, která probíhá přední částí těla a má převážně charakter jin) a řídící dráha (GV, která prochází zadní polovinou těla a dominující je jang).
Čínská masáž se tradičně poskytovala zahalenému tělu, přes pokrývku kvůli zachování cudnosti příjemce. Tlak ke stimulaci bodů je působen zejména palci a prsty. K hlubším pohybům se používají bříška palců a okty. Masér by měl věnovat péči naslouchání tělu a použít přiměřeného tlaku.
Účinky čínské masáže
při bolesti - hlavy, šíje, kolenou, nohou, zubů nebo bederní bolesti
při necitlivosti v rukou a nohou
při závratích
při zmrzlém rameni
při ischiasu
při žaludečních křečech
při nespavosti
může pomoc při odvykání kouření
při rýmě, kašli
při hučení v uších a hluchotě
při revmatismu
Opakování masáže
1 – 2x za týden, doporučuje se absolvovat 10 – 20 léčebných procedur přibližně 2x ročně.
Kdy a pro koho je čínská masáž nevhodná?
pro velmi staré lidi
lidi s hodně poškozenou kůží
s těžkými srdečními vadami
těsně po vážných úrazech
pro těhotné je vhodná jen mezi třetím až šestým měsícem těhotenství
Masážní baňkování
Popularita masážního baňkování vzrostla v poslední době po celém světě a je nabízena v masážních salonech, v lázních a ve všech praxích, které chtějí rozšířit svojí nabídku služeb.
Masážní baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám a masér musí projít základním masérským kurzem, kurzem základů východní medicíny a až poté kurzem masážního baňkování.
Masážní baňkování je sice razantnější variantou masáží, ale také příjemnou, při které prakticky nevznikají hematomy. Masér musí znát anatomii a fyziologii lidského těla, akupresurní body a energetické dráhy v lidském těle. V klasických masérských salónech není vhodné používat invazivní a krvácivé způsoby a ani agresivní způsob baňkování.
Masážní baňkování patří k uznávaným starověkým čínským metodám.
Masážní baňkování nohou se používá především u ošetření celulitidy. Při této masáži masér používá silikonové baňky, kterými provádí kruhy 10 – 15 centimetrů a po několika sekundách baňky odstraňuje.
U masážního baňkování meridiánů se baňky táhnou po meridiánech a propracovává se oblast, která potřebuje zásah maséra. Říká se jim místa s nedostatkem energie.
Masážní baňkování je obzvláště vhodné pro silné až obézní lidi. Kde díky hloubkovému účinku baněk se masér dostane pod tukovou vrstvu a ovlivní tak jejich bolestivé potíže, což se při klasické masáži většinou nepodaří. Při každém masážním baňkování masér pečlivě vybírá druh velikost a materiál baněk tak, aby byla masáž příjemná a účinná.
Účinky baňkování
baňkování má vliv na kůži
zrychluje tkáňový metabolismus
aktivuje funkci krevních cév ve svalech
baňkováním lze léčit kloubní onemocnění
baňkováním lze léčit plicní potíže
Délka trvání masážního baňkování je individuální, dle potíží a druhu baňkování
Kdy a pro koho je masáž nevhodná?
děti do 4 let nebaňkujeme vůbec
při všech krvácivých stavech
při poškození kůže
Dornova metoda
Dornova metoda je jemná manuální terapie, při které se klouby a obratle pacienta na milimetr přesně uvedou do správné polohy. Současně se tím otevřou brány energie, které mohou v člověku lépe proudit.
Protože při léčení Dornovou metodou se uvolňují fyzické i psychické bloky, můžeme ji považovat za celostní metodu, která léčí nejen příznaky nemoci, ale i samotné příčiny onemocnění. Příčinou nesprávných poloh obratlů mohou být fyzické potíže jako například výrony způsobené nehodami nebo při sportu, rozdílná délka dolních končetin, zkrácení svalů nebo i citové problémy člověka.
Dornovou metodou mohou být ošetřeni téměř všichni lidé, pokud jsou jen trochu mobilní. K tomu, aby byla terapie úspěšná, je ale zapotřebí také určité spolupráce pacienta. Pokud mají lidé špatné pohybové návyky, měli by je poznat a změnit.
Dornovu metodu praktikují někteří fyzioterapeuté, maséři nebo lékaři. Měli by však absolvovat akreditovaný kurz, aby poskytli tu nejlepší možnou péči.
Účinky masáže
zbavuje nás bolesti zad, kyčlí, ramen, loktů….
odstraňuje mravenčení a poruchy citlivosti rukou a nohou
pomáhá nám při křečových žilách
zbavuje otoků dolních končetin
pomáhá při střevních a žaludečních potížích
působí na krátkozrakost
je účinná při vysokém krevním tlaku
Kdy a pro koho je masáž nevhodná?
při osteoporóze v pokročilém stádiu
akutnímu zánětu
artróze 4. stupně
rakovině
revmatoidní artritidě
po operaci plotének a kloubů (nejdříve za 4 týdny po zákroku)
v těhotenství s omezením